english     english

Zodiak znamení zvěrokruhuKoronavirus (COVID-19) - info - odkazy - mapy - statistiky

Popis a download

Pomůcka ke zjištění znamení zvěrokruhu, jak historického, tak současného.
Věříte na astrální znamení, ale Vaše znamení Vám jaksi nesedí?
Možná je to tím, že znamení se posouvají a v dnešní době Slunce do nich vstupuje v jiné datum, jako tomu bylo v historii.
Zkuste se podívat v, jakém znamení jste v současnoti.

Znamení zvěrokruhu jsou tato:
 • BERAN
 • BÝK
 • BLÍŽENCI
 • RAK
 • LEV
 • PANNA
 • VÁHY
 • ŠTÍR
 • STŘELEC
 • KOZOROH
 • VODNÁŘ
 • RYBY


Doslov:

Možná někteří přemýšlíte zda mají planety a hvězdy vliv na život na Zemi, tedy i na Váš organizmus. Někdo si myslí, že jsou to jen pověry, jenže mohl by vzniknout a existovat život na Zemi bez naší nejbližší hvězdy Slunce a Země samotné?
A, co Měsíc a jeho cyklus od úplňku do úplňku, který trvá přibližně 4 týdny? Proč vývoj plodů ve vajíčkách je často v týdnech (21 kuře, 28 house ) a u savců v měsících (dítě 9 měsíců)?
Zdá se, že to není náhoda, ale organizmy dokážou vnímat fáze Měsíce a mají tohle nějak zakódované ve svých genech. Jiné organizmy dokážou doslova vycítit, kdy nastane příliv, nebo odliv moře, který také způsobuje náš souputník Měsíc tim, jak se Zemí navzájem na sebe působí gravitační silou.

Jistě, nepřisuzujme hvězdám a planetám moc, kterou nemají, ale neupírejme jim vliv na život. Zkuste si i Vy dělat záznamy do kalendáře, diáře, nebo si vytvořit tabulku v aplikaci Excel - Microsoft Office v, který den jste byli v dobré kondici a proč. Po delší době možná získáte určitá periodicky se opakující období na, které má vliv poloha Slunce ve znamení, nebo fáze Měsíce.

Lucie noci upije, ale dne nepřidá

další magický svátek spojený se Sluncem připadá na 13. prosince. Kolem vysvětlení této pranostiky koluje mnoho dohadů, jako například, že je pozůstatkem "Juliánského" kalendáře a po přechodu na "Gregoriánský" došlo k posunu zimního slunovratu, ale spíše tyto dohady zamlžují podstatu, než by jí vysvětlily.
Jaká je tedy skutečnost?
K Juliánskému kalendáři se vztahuje pranostika "Svatá Lucie ukazuje svou moc, neb nám dává nejdelší noc", tehdy skutečně Lucie připadala na dnešního 24.prosince(i když bylo 13.prosince), tedy na dny, kdy jsou noci nejdelší, ale po reformě kalendáře bylo roku 1582 po čtvrtku 4.10.1582 vyřazeno 10 dnů a následoval pátek 15.10.1582, proto i svátek Lucie se dostal časově z 24.prosince na 13.prosince a tudíž tato pranostika pozbyla platnosti. Lidé si však všimli, že svátek Lucie nepřišel o své magické kouzlo a protože se těšil velké oblibě vznikla nová pranostika, která znovu přesně popisovala astronomickou situaci, která se v této době odehrává formulací "Lucie noci upije, ale dne nepřidá".
Vysvětlení:
13.prosince sice Slunce vychází stále o něco později tedy u nás asi v 7h 50min a tento trend bude pokračovat zhruba až do 1.ledna dalšího roku, ale, co je zajímavé západ Slunce od tohoto dne již nebude dříve (15h 58min) lidově večer (setmění) nastane další den o nějakou tu sekundu později.
Jelikož Slunce sice začne zapadat později, ale stále ještě i později bude vycházet a ranní zpoždění východu bude větší, jak zpoždění západu, bude se den stále ještě zkracovat a proto tedy "noci upije, ale dne nepřidá".
Pozor! "Dne nepřidá" lze vysvětlovat, jako "delku dne od východu Slunce až po jeho západ", ale zde naši předkové měli patrně na mysli, že Slunce ještě bude zhruba do "Nového roku 1.ledna" stále vycházet o něco později a tedy, že den nenastane dříve (že, dříve nespatří sluneční kotouč) tudiž "dne nepřidá".
Den se začne prodlužovat až od zimního slunovratu a to je většinou 21.prosince 25.prosince už se říkalo "Na boží narození o bleší převalení", a na Nový rok již bylo veselo "Na Nový rok o slepičí krok". Od tohoto data lze již dle našich předků říci, že je přidáno i dne, protože Slunce začne vycházet o něco dříve, jako předešlého dne.
Proč Slunce vychází později až do 1.ledna, když slunovrat nastal 21.prosince?
Je to dáno mimo jiné tím, že do 3.ledna se její oběžná rychlost stále zvětšuje.

Obrázek: Země se v periheliu pohybuje největší rychlostí na oběžné dráze proto i celé otočení Země kolem osy tak, aby stejný bod na Zemi byl natočen přímo proti Slunci bude delší o několik sekund, jak předešlého dne. Z obrázku by mělo být patrné, že bod na Zemi se musí dostat až do pozice červené čárkované přímky směrující na střed Slunce a tudíž jedna otáčka kolem osy nestačí a je nutno se ještě určité dotočení. Tento jev nastává i úplňku Měsíce. Délka mezi dvěma úplňky je pokaždé jiná a záleží na rychlosti Země, jakou vzdálenost urazí a kolik musí ještě Měsíc urazit, aby se ocitl na přímce Slunce Země Měsíc.

img

Shrnutí:
 • 13.prosince - nejdelší noc před půlnocí západ Slunce v 15h 58min
 • 21.prosince - nejdelší noc od západu do východu Slunce ted od 16h 00min do 7h 56min
 • 1.ledna - nejdelší noc po půlnoci východ Slunce v 7h 59min
Příčiny:
 • Země neobíhá kolem Slunce po kružnici, ale po eliptické dráze v jejimž jednom ohnisku je Slunce
 • Země neobíhá kolem Slunce stejnou rychlostí, ale kolem 3. ledna je Slunci nejblíže "perihelium", tudíž za den urazí největší vzdálenost, protože gravitační síla Slunce udává Zemi největší zrychlení.
 • 5.července (+- 1 den) je Země nejdále od Slunce (afélium) tudíž má nejmenší oběžnou rychlost a i to má vliv na letní soumrakový paradox který trvá přibližně od 15.černa do 24.června
 • sklon zemské rotační osy (23,439 281°) zapříčiňuje střídání ročních období (v zimě je severní polokoule odkloněna od Slunce v létě přikloněna ke Slunci) a má, také vliv ná délku dne v průběhu roku


Graf soumrakového paradoxu kolem svátku sv.Lucie, který trvá až do Nového roku.

img
Zdroj obrázku: //vlastafiller.sweb.cz

Sluneční kalkulátor délky dne východu a západu Slunce

Sluneční kalkulátor

Obdobná situace, ale zrcadlové převrácená nastává zhruba od 15.června do 24.června, kdy východ Slunce se začne zpoždovat již okolo 15.června a západ nastane dříve, jak předešlého dne až od 24.června.

Lidé k těmto datům vytvořili výstižné pranostiky:
15.června - Na svatého Víta hlava ještě nedoléhá, u paty již svítá.
24.června - Na svatého Jána noc není žádná.
Od svatého Jana Křtitele běží slunce již k zimě.


Analema je křivka kterou Slunce opisuje na obloze během roku. Pokud bychom zachytili jednotlivé pozice Slunce na obloze každý týden ve střední poledne, získali bychom na obloze z jednotlivých bodů dráhů tvaru číslice 8.
analema

Vánoce

jsou přelomem v roce. Dříve měly daleko více magický nádech, jako je tomu v dnešních dobách. V těch dnech je již jisté, že délka noci se krátí a snad si každý uvědomuje, čím je pro nás Slunce.

Silvestr

je dnem bilancování a oslav, ale někdo dává přednost umírněnosti. Místa, kde lidé vítají Nový rok jsou různá. Jeden si nedokáže představit, že by ten den nebyl na horské chatě, kde jsou hvězdy tak blízko, jiný si zajde na nějaké poutní místo, ale přibývají i tací, kteří tento den oslaví v některé exotické zemi.

Nový rok

je dnem nostalgie a melancholie, ale také naděje, či nových předsevzetí. Země je v těchto dnech (asi 2.ledna) na své eliptické dráze nejblíže Slunci, je to již znát, že den se natahuje a občas bývá krásný sluneční den a v člověku klíčí naděje, že ten nový rok bude lepší, než ten minulý.

pepinator
Download Verze Velikost Datum
aktualizace
Lic
zodiak.zip 21844.23677.771.16055 326 kB 2010-10-25 free
zodiak.zip 21844.23677.771.16055 326 kB 2010-10-25 free


Screenshots

image1  image2  image3 


Change log


Menu


PAD files XML
facebook share button

Pranostiky - počasí


KONEC MOJE IP VYPISY


11 Share
Share
Tweet